Неправильні думки, правильні думки…
Своєрідний психологічний «внутрішній» путівник пропонує погортати нам з вами психотерапевт із багаторічним досвідом Марія Христина Строчі. Її нова книга є повчальним та пізнавальним виданням, у якому авторкою в доступній читачеві легкій формі акумульовано аналіз звичайних життєвих проблем (фізичних і психологічних) та помилковий спосіб мислення пов’язаний із ними.
Саме неправильні думки, за твердженням Строчі, є причиною більшості наших життєвих помилок. «Наші думки подібні на сліди автомобільних шин, які ми залишаємо на свіжій траві, коли кожного дня виїжджаємо з дому та повертаємось туди. Та якщо котрогось дня ми вирішимо змінити трасу і з цього моменту їздитимемо лише новою дорогою, то на місцях старих слідів від шин знову відросте трава». Цією метафорою Марія Строчі вказує на необхідність вчитися думати раціонально, відкидаючи 48 неправильних поглядів на дійсність у цілому та окремі речі. У довгому списку людських когнітивних деформацій (неправильних думок) авторка виділяє катастрофічне мислення, психологічну структуру «моє» завжди зверху, читання в думках, страх зробити помилку або образити інших, очікування вдячності чи компенсації, перебільшення, оманливість першого враження, надмірну емоційність тощо. Емоції визначаються думками та мають безпосередній вплив на людську поведінку. Таким чином, легко пояснюється міркування про те, чому окремі люди, на долю яких випадають, здавалося б, найтяжчі випробування, як то кажуть, усі світові нещастя, здатні вистояти, знайти у собі сили жити далі та обернути негативний досвід на своєрідний урок мудрості. Інші ж, потрапивши у значно простішу ситуацію – одразу ламаються. Й у цьому сенсі доречним стане вислів Марка Твена, який встиг стати афоризмом: «Я часто страждав через нещастя, які ніколи не сталися». Це означає те, що у загальній своїй масі люди схильні створювати проблеми на порожньому місці, а потім – просто боротися з вітряками.
Виявляється щодня ми з вами відчуваємо 120 різних емоцій, тоді як усвідомлюємо лише 5-6. Емоції не можуть бути хорошими чи поганими, вони мають єдиний вектор вияву, акумулюючи у собі наші почуття у залежності від ситуації. Прояви гніву чи злості дають можливість вивільнити із себе негатив. Але поруч із цим Строчі трактує ці емоції як маніфестацію страждання і дає поради, як віднайти гармонію в почуттях та подолати помилкові зумовленості. На прикладі реальних ситуацій із життя, авторка показує нам з вами (теорія підкріплюється зразками-рекомендаціями релаксаційних практичних вправ та порадами досягнення раціонального мислення), що вихід можна знайти з будь-якої, навіть найбільш безнадійної, ситуації. Запорукою цього є внутрішній спокій, який досягається шляхом балансу чотирьох фундаментальних аспектів життя людини: фізичний, емоційний, релігійний та розумовий.
Два останні аспекти Марія Христина Строчі подає як нерозривно пов’язані компоненти, які можуть стати запорукою гармонії та успіху у коханні, стосунках з оточенням та кар’єрі. Так, авторка наголошує на важливості розуміння різниці між духовними цінностями, які мають вияви у відкритості, співпраці, волонтерстві, тощо та «теоретичною вірою» як чисто номінальним поняттям. Любити відкрито й щиро та мислити вільно, відкидаючи усі схеми та стереотипи нав’язані оточенням чи суспільством у цілому, закликає своїх читачів Марія Христина Строчі, що завжди дозволить людині мислити позитивно та з усмішкою рухатися у майбутнє.
Тетяна Землякова